duminică, 6 septembrie 2009

Modelare Ficus Retusa nr. 1 si 2

O alta modelare care am facut-o este aceea a ficusi-lor. Am facut legarea ramurilor principale si am ales un stil liber cu o coroana bogata.











Modelare Crategnus Monogyna nr.1

Ieri am ales stilul care il voi aborda pentru Crataegnus Monogyna nr.1. Va fi un batut de vand. Am facut cateva legari de directionare acum urmand sa mai astept un an pentru ca ramurile care vor lastari la primavara sa se dezvolte si sa incep sa formez noi ramuri.













duminică, 30 august 2009

Folosire Tuff Vulcanic in compozitia solului

Cand m-am apucat de cresterea pomisorilo ( pentru ca inca nu pot spune ca am bonsai ) nu prea aveam idee ce sol trebuie sa foloesc si am tot testat diferite soluri (amestecuri). In toamna trecuta dupa mai multe discutii cu fratele meu care creste cactusi mi-a propus sa incerc folosirea tufului vulcanic, o roca poroasa. Nu eram prea increzator in ea dar dupa cateva discutii si cu anumite persoane am zis sa incerc si in primavara cand am facut replantarile la ulmi am facut un amestec din 40% Tuf Vulcanic 20% Roca Basaltica cu granulatie de pana la 5 mm si restul turba. Cand am replantat ulmi tin sa precizez ca acesti aveau o radacina ft slab dezvoltata, am avut nevoie de o legare foarte buna a lor in ghiveci ca acestia sa stea drepti. Acum dupa 7 luni am zis sa vad rezultatul si am scos din ghiveci un ulm impreuna cu tot balorul de sol. Am ramas foarte uimit sa constat ca balotul de sol este foarte compact, radacina fiind foarte dezvoltata si aici ma refer la acele radacini fine care asigura hranirea plantei. Concluzia trasa dupa acest experiment este ca tuful este o roca foarte buna care poate inlocui akadama care la noi este foarte greu de gasit si foarte scumpa, dar trebuie sa ai grija cand folosesti tuf, din cauza ca aceasta este foarte poroasa si retine multa apa, daca este la suprafata ghiveciului desvolta pe suprafata sa alge, deci este de preferat sa nu ramana foarte mult tuf la suprafata, eu as recomanda sa la suprafata sa puneti un stat de 1 cm din ameste de pietris si turba pentru a evita dezvoltare acestor alge, dar daca puneti un pat de muschi atinci nu este necesar, din contra recomand sa ramana mai mult tuf la suprafata pentru ca am observat o dezvoltare foarte buna a muschiului pe tuf vulcanic.

Acesta este pomisorul care l-am controlat, dupa cum puteti vedea balorul de sol este foarte compact, acele pietricele mai deschise la culoare este tuful, dormal este alb dar fiind o roca poroasa se inghide la culoare prin absortia apei cu diverse impuritati.


In urmatoare poza puteti observa tuful la suprafata solului

sâmbătă, 29 august 2009

Un nou set de poze

Azi am facut un nou set de poze inainte de venirea toamnei cu o parte din ulmi















marți, 25 august 2009

Ulmus Glabra 6

Acest ulm a fost colectat anul trecut, cand l-am colectat era unit printr-o bucata de radacina de Ulmul nr. 3, Pana in primavara acestui an i-am lasat uniti, atunci am luat decizia de-ai separa. M-a astept-am sa evolueze mult mai greu din cauza ca radacina lui era slab dezvoltata, dar a evoluat bine si la primavara voi incepe formarea treptata a coroanei.











sâmbătă, 22 august 2009

Pregatire Grataegus Monogyna pentru recoltare

Acum aproximativ o luna am publicat un post prin care va spune-am ca am gasit la mine la munca cateva exemplare minunate de Crataegnus Monogina (Paducel), acum cateva zile am mers sa verific ce fel evolueaza acesti pomisori care au fost scurtati foarte drastic (dupa cum se poate vedea si in anumite multe ramuri uscate in spatele pomisorului, acelea facand parte din vechea coroana a pomisorilor). Pomisorii au inmugurit foarte bine iar noile ramuri se dezcolta la fel de minunat. La primavara ii voi colectata inainte ca muguri sa se deschida.









vineri, 21 august 2009

Au infrunzit Ficusi

In urma cu ceva timp va prezentam Ficus Retusa nr.1 si 2 defoliati. Azi o sa vii arat si cu noile frunzisoare. Acum nu voi mai face nici o modificare si nici taieri la ei cel putin pana la primavara.