marți, 14 septembrie 2010

luni, 30 august 2010

Bonsai si pietre vii...


sâmbătă, 28 august 2010

Modelare Picea Glauca Conica si replantare in vas nou

Acest Picea Glauca l-am achizitionat in primavara trecuta si in urma cu 2 zile m-am hotarat sa ii fac o prima modelare dar sa si il replantez intr-un vas nou facut de mine.






Dupa ce am terminat de tuns si legat am trecut la replantarea in noul vas, am scos pomisorul din vasul vechi si cu ajutorul unei greble mici am eliminat putin din solul vechi dar cu mare grija ca sa nu deranjez radacina.



Si dupa replanatre si mici retusuri la orientarea ramurilor a iesit cam asfel:

marți, 17 august 2010

Vase din hartie si ciment partea a II-a

In urma cu ceva timp va prezentam primele vase facute din ciment si hartie, acum va voi prezenta 2 platforme si cateva ghivece finalizate








vineri, 6 august 2010

Vase din hartie si ciment

In urma cu 3 zile mi-am fabricat si eu primele ghivece din ciment si hartie. pentru inceput am facut doar rotunde si ovale urmand ca pe viitoar sa fac si dreptunghiulare











miercuri, 7 iulie 2010

Evolutie prunus Spinosa

Toamna trecuta am colectat mai multe exemplare de Prunus Spinosa , eu am mai pastrat doar doua exeplare, unul dintre ei ati putut sa il vedeti intr-un articol publicat in revista Ro-Bonsai. Ro Magazin cum a fost modelat.
Astazi o sa va prezin evolutia lor in imagini.

Prunus Spinosa 1
Asa arata exemplarul in toamna trecuta dupa colectare

Dupa modelarea din primavara:

Dupa modelarea din primavara pomisorul a mai avut parte de doua tunderi slabe si o defoliere:


Acum astept venirea toamnei penru ai face o noua tundere si o noua legare de orientare a ramurilor.

Prunus Spinosa 2
In tomana trecuta:


In primavara nu prea stiam ce forma sa ii dau, ramura din dreapta care nu este ramificata si ciotul acela de la baza ramurei dandu-mi mari batai de cap, dar dupa o discutie cu colegii am decis eliminarea acelei ramuri din dreapta si schimbarea fetei pomisorului in acelasti timp dandu-i si inclinatie trunchiului:


Si acest exemplar a avut parte de o defoliere luna trecuta, defoliere care a dat un rezultat foarte bun dupa cum puteti urmarii in poza de mai jos:


Si acest exeplar ca si primul va fi lasat in pace pana la toamna cand va avea parte de o noua tundere si legare de orientare a unor ramuri.

Ro-Bonsai.ro nr. 3

A trecut ceva timp de cand nu am mai publicat pe blog, motivul este ca am fost foarte ocupat si dupa cum unii au si vazut a intarziat si aparitia nr.3 al revistei Ro-bonsai.ro.
Imi cer scuze pentru intarzieri, de azi puteti citi noul numar al revistei.